Традиционно кишовете са високо калорични и често пъти с излишък от въглехидрати. И точно заради това са и толкова вкусни.
Тук съм се опитала да балансирам макронутриентите и да вмъкна порцията в рамките на 500 калории, така че, да може да се поглезите без това да се отразява негативно на фигурата Ви.
Време за готвене: 2 ч
Ниво на трудност: Средно
Необходими продукти:
За блата:
✔ 180 гр брашно от лимец
✔ 100 гр овесено брашно
✔ 100 гр масло
✔ 70 мл вода
✔ 10 гр сол
За плънката:
Начин на приготвяне:
Стъпка 1:
Приготвяне на тестото за киша.
В голяма купа сложете брашното от лимец и овесеното брашно. Ако нямате овесено брашно, смилате 100 гр. овесени ядки. Добавяте 1 ч. л. сол и слагате отпуснатото на стайна температура масло. Започвате да месите съставките докато получите ронлива тестена смес. Едва след това добавяте водата, и доомесвате. Ще получите твърда топка от маслено тесто.
Стъпка 2:
С наличните продукти ще получите топка от 450 гр. тесто. Ако искате може да използвате само половината за 6 порции киш, а другата половина да съхраните във фризера за друго готвене. Ако използвате цялото тесто ще получите 12 порции киш.
Увийте масленото тесто в домакинско фолио и го оставете в хладилник за минимум 1 час. Ако тестото не е добре охладено ще ви е трудно да го разточите.
Стъпка 3:
Изберете си дълбок тиган или плитка тенджера за да приготвите плънката.
Преди всичко трябва да попарите спанака с вряла вода. Лука, чесъна и тиквичките се измиват и нарязват на ситно. Две три супени лъжици олио се слагат в тигана за да се задушат зеленчуците.
Междувременно прецедете спанака и също го нарежете на ситно. Задушавайте зеленчуците в тигана на умерен огън за около 15 минути.
Стъпка 4:
В отделна купа чукнете яйцата и натрошете сиренето. Нарежете кашкавала на кубчета и го сложете отгоре. Не разбивайте яйцата, а само ги разбъркайте с натрошеното сирене и наситнения кашкавал.
Целта е да останат бучки сирене и обособена яйчена смес и след изпичането на киша.
Стъпка 5:
След като тиквичките, лука и чесъна са вече сготвени, добавяме спанака и изключваме котлона. Тук деликатния момент е, че тигана трябва да се подпре от едната страна за да се отдели излишната вода от плънката. Изчакайте 3-4 минути и я отстранете с лъжица.
Веднага след това добавяте сместа от яйца, сирене и кашкавал, но без да готвите. Тук е момента по желание да добавите лъжичка чубрица.
Стъпка 6:
Извадете тестото от хладилника и го разточете върху хартия за печене. За цялото тесто ще ви е необходима тавичка с диаметър 31 см, а за половината 21 см.
Хартията за печене ще ви помогне да пренесете разточената кора и да я разпределите върху дъното и стените на тавичката.
За тази цел навийте хартията за печене и кората на руло и пренесете върху тавичката както е показано на снимката.
Включете и загрейте фурната на 200 градуса. Набодете тестото на дъното с вилица. Печете само блата на 180 градуса за 20 минути. Ще познаете дали е готово когато блата започне да изсъхва и НЕ изглежда мокър или лъскав.
Стъпка 7:
След като сме запекли блата, изсипваме плънката и печем за още 20 минути.
Когато видите, че парченцата сирене и кашкавал започват да се зачервяват, киша е готов за вадене.
Ако използвате пълния обем на тестото и продуктите за плънката ще получите 12 порции обяд или вечеря. Гарнирайте със свежа салата от домати и маслини и ще получите пълноценно меню със следните хранителни стойности:
Искаш ли да се научиш да хапваш вкусно и разнообразно докато постигаш целите си за тегло и фигура? Научи повече за "Маратон за силен дух и здраво тяло"
Бон Апетит